Çorum Kümelenme Bilgi Merkezinin Kümelere ve Firmalara Somut Sonuçlar Sağlayan Proje Faaliyetleri

Pilot uygulama, eğitim, Rcop ve Non recop etkinlikleri ve yurt dışı çalışma gezisi faaliyetleri yoğun bir şekilde devam ediyor. 

 

Pilot Uygulama

 

Yalın enstitü ile işletmelerde gerçekleştirdiğimiz pilot uygulama oldukça başarılı bir şekilde devam ediyor. Eğimler ve birebir firmalarda yapılan uygulamalar işletme sahipleri ve çalışanlar tarafından takdirle karşılanıyor. Projenin bitimine kadar devam edecek uygulama ayda ortalama 10 gün gerçekleştiriliyor. Yapılan çalışmalardan birkaçına Vedat Bey katılmış olup çalışmaların ne kadar yararlı olduğunu gözlemlemiş ve TAT ekibine rapor etmiştir.    

 

Eğitimler

 

Çorum Küme Bilgi Merkezi eğitimlerin büyük bir kısmını tamamlamıştır. Aşağıda tamamlanan eğitimler ve katılımcıları belirtilmiştir.    

  

12.02.2013 Paydaşlar için Küme Yönetimi 15 Kişi
13.02.2013 Küme Yönetimi Araçları 14 Kişi
18.02.2013 Kümeler için AR-GE İnovasyon 17 Kişi
19.02.2013 Kümlerin Önceliklendirilmesi 15 Kişi
20-21.03.2013 Tedarik ve Değer Zinciri Analizi 17 Kişi
15.04.2013 Uluslararasılaşma 23 Kişi

 

 

Rcop- Non Rcop Çalışmaları

06 Mart Savunma ve Havacılık Endüstriyel İşbirliği Günleri/ANKARA

06-08 Mart tarihleri arasında Ankara TSO Sergi salonunda gerçekleştirilen organizasyona Çorum TSO Genel Sekreteri Murat Bey ile bir gün katılım sağlanmıştır. Ekonomi Bakanlığı’nın da destek verdiği organizasyonda katılımcı firmaların açtığı stantlar ziyaret edilmiştir ve ilk gün konferanslara katılım sağlanmıştır.

 

14-15 Mart Savunma Sanayi Gezisi /ANKARA

Çorum TSO önderliğinde 14-15 Mart tarihinde Çorum Makine Sanayinden 35 kişilik bir heyet ile Ankara da bulunan TUSAŞ, ASELSAN, FNSS ve ROKETSAN firmaları ziyaret edilmiş ve her firma ile ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çorum TSO işbirliği kuruluşu olarak kümelenme anlayışı ile hareket ederek görüşmeleri organize etmiş ve yapılan bütün faaliyetlerde Çorum firmalarının ortak hareket etme yeteneğinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.  Görüşmeler sonucunda yapılan ankette savunma sanayinde kümelenme çalışmalarına firmaların büyük çoğunlu katılmak istediklerini belirtmişlerdir. Özellikle Ankara’da bulunan TUŞAŞ, ASELSAN, FNSS ve ROKETSAN ile her türlü işbirliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar başlamıştır.

 

04-05 IDMA Fuarı/ İSTANBUL

İDMA 2013, 5. Uluslararası Un, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Yem Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı bu sektöre yönelik dünyada gerçekleştirilen en kapsamlı fuar organizasyonudur. Fuara, yaklaşık 110 firma Türkiye’den ve 60 firma dünyanın çeşitli ülkelerinden katılım sağlamıştır. 2 gün boyunda hem yerel hem de ulusları katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirilmiş ve kümelenme, işbirliği ve UR-GE çalışmaları firmalara aktarılmaya çalışılmıştır. 

   

Hollanda Çalışma Ziyareti 05-10 Mayıs 2013

 

Çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir. Programa ilişkin detaya ulaşmak için tıklayınız.