Çorum Gıda İşleme Makinaları Sektör Stratejisi Çalıştayı (6 Haziran 2012)


T.C. Ekonomi Bakanlığı liderliğinde ve T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığı ile sürdürülen Avrupa Birliği destekli “Kobi İşbirliği ve Kümelenme Projesi” kapsamında, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulan, Çorum Küme Merkezi açılışı ve Çorum Gıda İşleme Makinaları Sektör Stratejisi Çalıştayı 6 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

 

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası'nda 6 Haziran Çarşamba günü gerçekleştirilen toplantıya Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Şube Müdürü Zeynep İyiler, Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Aykul, Oda Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, Valilik, Belediye, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, KOSGEB, ABİGEM, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği gibi kurumların temsilcileri ile ilimizdeki makine sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin temsilcileri katılmıştır.


Çalıştay Programı


09.45 Kayıt

10.00 Açılış Konuşmaları

- Çetin Başaranhıncal (Çorum TSO Başkanı)
- Sn. Yavuz Özutku (Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı)

10.30 Strateji Sunumu

- Engin ÖZÜCAN (Çorum Küme Bilgi Merkezi Koordinatörü)
- Hakan ZOBU (Değer Zinciri Danışmanı)

11.00 Strateji Çalıştayı

- Prof. Dr. Halil Aykul (Sektör Strateji Uzmanı)

13.00 Kapanış

   
‘‘Çorum olarak biz bu işe yabancı değiliz’’

 

Toplantının açılışında konuşan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, kümelenme kavramının birçok ülkede ve Türkiye’de daha yeni tanınmaya başladığını ancak Çorum’un kümelenme faktörünü 1960’lı yıllarda toprak sanayi sektöründe gerçekleştirdiğini vurguladı. ‘‘Çorum olarak biz bu işe yabancı değiliz’’ diye konuşan Başaranhıncal, şunları kaydetmiştir:

 

‘‘Çorum İlimizde kümelenme çalışmaları 1960’lı yıllarda toprak sanayi sektöründe başlamıştı. Yine yumurtacılık sektöründe de uzun yıllardır kümelenme faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Bu nedenle Çorum olarak biz bu işe yabancı değiliz. Bu alanda ciddi bir tecrübemiz ve deneyimimiz var. Daha önce bu iki sektörde uyguladığımız kümelenmeyi bugün de gıda makineleri sektöründe hayata geçireceğiz. Çorum İlimiz için makine sektörü, ciddi bir sanayi koludur. Bugün ihracatımızın hemen hemen yarısını makine sanayi sektörümüz yapmakta ve sanayicilerimiz dünyanın dört bir yanına anahtar teslimi fabrikalar kurmaktadırlar. Çorumlu sanayicilerimizin 1960’lı yıllarda devlet desteği almadan yaptıkları kümelenmeyi bugün devlet kendi destekleriyle yapmaya çalışıyor. Bizim sadece evet dememiz gerekiyor’’

 

‘‘Çorum’da çok güzel bir alt yapı var’’

 

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku da Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen “KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi” hakkında bilgiler vermiştir.

 

Türkiye için ihracatın çok önemli olduğunu ancak ihracatın artırılması için alt yapıya yatırım yapılması gerektiğini dile getiren Özutku, ‘‘Bütün işlerin odağı bilgiye dayalıdır. 2002 yılında 32 milyar dolar olan ihracatımız bugün 130 milyar dolar seviyesindedir. İhracatımızı son 10 yılda 100 milyar arttırmışız. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te de ihracatımızı 500 milyar dolar yapmayı hedefliyoruz. Ancak kapasite artırımı ve fazla yüklenmeyle bu hedefi yakalamamız çok zor görünüyor. Ar-Ge, inovasyon ve bilgiye yatırım yaparsak bu işi başarabiliriz. Çünkü bilgiye yatırım yapanın kaybetme riskli yoktur, en karlı yatırımdır’’ ifadelerini kullanmıştır.

 

Proje kapsamında beş pilot ilde çalışma yürütüldüğünü dile getiren Özutku, ‘‘Çorum’da çok güzel bir alt yapı var. Firmaları biraraya getirebilirsek güzel işler çıkacaktır. Burada yapacağımız çalışmalarda, bir ihtiyaç analizi yapılacak sonra da eğitimler düzenlenerek bilgi eksiklikleri giderilecek, yurt dışı bağlantıları desteklenecektir. Tarihin bilinen ilk yazılı ve uluslararası anlaşması niteliğindeki Kadeş Anlaşması’nın gerçekleştirildiği Çorum, kümelenme projesiyle de uluslararası bir başarıya daha imza atabilir’’ diye konuşmuştur.

 

Özutku’nun konuşmasının ardından Çorum Küme Bilgi Merkezi Koordinatörü Engin Özücan tarafından projenin faaliyetlerinin tanıtımı yapılarak amaçları anlatılmış ayrıca gıda işleme makine üretimi yapan işletmelere sağlayacağı avantajlar konusunda bir sunum gerçekleştirmiştir.

 

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Uzmanı Hakan Zobu da Çorum’un sanayi alanında iyi bir isme sahip olduğunu belirterek, devlet desteklerinin belirli bir yere kadar verilebildiğini ve işletmelerin ilk olarak mevcut durumu korumak için bilgilerini paraya dönüştürmeleri gerektiğini kaydetmiştir.

 

Daha sonra Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Aykul’un moderatörlüğünde katılımcıların KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi kapsamında yapılacak çalışmalarla ilgili görüş ve önerileri dinlenmiştir.

 

Çalıştaya katılan kurum ve işletme temsilcileri kümelenme faaliyetlerinin Çorum’a büyük avantaj sağlayacağını dile getirerek, firmaların alt yapılarının güçlendirilmesi ve yeni pazarlar oluşturulmasından savunma sanayi alanında yapılabilecek üretime kadar birçok alanda kazanımlar elde edilebileceğini kaydetmişlerdir.