Türkiye'nin İlk Küme Kıyaslama Uzmanları Akredite Oldu

Avrupa Küme Analizleri Sekretaryası (European Cluster Analysis Secretariat-ESCA) tarafından geliştirilen Küme Kıyaslama Metodolojisi üzerine, uzman değerlendirici olarak Türkiye'den ilk eğitimi ve akreditasyonu Ekonomi Bakanlığı KOBİ ve Kümelenme Destekleri Dairesi ve Ege İhracatçı Birlikleri'nden toplam 6 Uzman aldı.

 

Eğitim 7-9 Mayıs 2010 tarihleri arasında Varşova'da, Ege İhracatçı Birlikleri - İzlanda Araştırma Merkezi - Rzeszow Bölgesel Kalkınma Ajansı ortaklığında yürütülen “Küme Yöneticileri İçin Kapasite Gelişimi Projesi” kapsamında ECSA'ya ev sahipliği yapan Alman VDI/VDE Innovation + Technik GmbH firması danışmanları Helmut Kergel ve Thomas Lämmer-Gamp tarafından verilmiştir.

 

Önümüzdeki dönemde bu uzmanlar Türkiye’deki gelişmiş 20 küme organizasyonunun kıyaslama çalışmasını gerçekleştirecek. Bu çalışma ile küme organizasyonlarının mevcut hizmetleri Avrupa’daki diğer küme organizasyonları ile kıyaslanarak değerlendirilecektir. Küme organizasyonları çalışma sonunda muhtemel gelişim alanlarında stratejik öneriler elde edecek ve hizmetlerinin seviyesine yönelik olarak Avrupa Birliği tarafından kabul gören “Bronze Label” etiketini kullanma hakkına sahip olacaktır. Bu sayede kurum ve kuruluşlar hem tanınırlıklarını artıracak, hem de yönetim mükemmeliyetine doğru ilk adımlarını atmış olacaklar.

 

Bu konuda detaylı bilgi için:

 

The European Cluster Analysis Secretariat - ESCA : www.cluster-analysis.org

Ege İhracatçı Birlikleri: www.cluster-management.org